Historia

Ray & Charles EAMES:

life’s a CLASSIC!

Amerykańscy designerzy Ray i Charles stworzyli nowoczesne wzornictwo stanowiące połączenie funkcjonalności i stylu. Wózek PRIAM z linii CYBEX PLATINUM to hołd dla ich innowacyjnej twórczości.

eames-chair-l

Być może nie jest przypadkiem, że dwoje Amerykanów uwydatniło nowoczesną klasyczną architekturę i design na dwa charakterystyczne sposoby, poprzez trzeźwy osąd i z poczuciem humoru. Dla odmiany, europejski design Bauhaus był zawsze ściśle powiązany z ideologią. Z pewną dozą cynizmu, można by powiedzieć, że ruch Bauhaus kierował się zasadą „forma podąża za religią”. Ale Ray i Charles Eames pracowali w świetle innej zasady: przyjmowali świat takim, jakim jest – i udoskonalali go. Duet marzeń spotkał się w czasie II wojny światowej – on był architektem, ona artystką – i zaczynała projektować kule ortopedyczne, nosze i części samolotów dla wojsk Stanów Zjednoczonych. To, co wynieśli z tamtego czasu, wiązało się z wielką ciekawością, co można uzyskać z ograniczonych środków i w jaki sposób wydobywać nowe cechy i jakość z prostych materiałów. W ciągu kolejnych dekad para dokonała przełomu w ludzkim pojęciu atrakcyjności i przydatności a ich wpływ odczuwalny jest do dziś. Trudno znaleźć mieszkanie w Londynie Shoreditch, Berlin Mitte czy Williamsburgu, w którym nie pojawia się choćby jeden ich projekt, sentymentalnie pozyskany z pchlego targu lub kupiony w stanie nowym. Ponieważ w przeciwieństwie do wielu innych mebli o klasycznym wzornictwie, krzesła Ray i Charlesa Eames zawsze pozostawały wierne swojemu pierwotnemu konceptowi. Nawet nowe są względnie przystępne cenowo i wyglądają dobrze niezależnie od wieku. Aczkolwiek słowo „wiek” powinno być używane z ostrożnością – mamy do czynienia z absolutną klasyką.

Kalendarium zdarzeń Cybex

2005 r. – rok założenia CYBEX. Na targach Kind & Jugend (Kolonia) zaprezentowano pierwszy fotelik z odchylanym zagłówkiem (patent), który wygrał nagrodę w kategorii innowacji.

2008 r. – CYBEX wprowadza do swojej oferty wózki. System podróżny 3-w-1 Callisto.

2011 r. – pierwsza współpraca z enfant terrible niemieckiej branży modowej, Lala Berlin.

2012 r. – CYBEX wprowadza do swojej oferty obrotowy fotelik CYBEX Sirona, który rewolucjonizuje rynek fotelików samochodowych

2013 r. – kolekcja „Food Fight” efektem pierwszej współpracy z amerykańskim projektantem Jeremym Scottem.

2014 r. – CYBEX wprowadza do oferty Platinum fotelik Aton Q oraz Solution Q-fix.

2015 r. – „Wings” efekt drugiej współpracy CYBEX z Jeremym Scottem

2016 r. – w sklepach pojawia się zaprezentowana na targach w Kolonii kolekcja modowa „Butterfly” - podczas targów branży meblarskiej w Mediolanie, CYBEX prezentuje efekt współpracy z Marcelem Wandersem

2017 r. - będzie się działo!