6 wskazówek przy wyborze fotelika samochodowego dla dziecka

Zastanawiasz się nad wyborem zakupu fotelika do samochodu dla dziecka? Każdy rodzic stoi przed tym dylematem przynajmniej dwa lub trzy razy, aż do osiągnięcia wieku, pozwalającego dziecku zgodnie z przepisami na jazdę samochodem bez fotelika. W tym poradniku doradzamy, w jaki sposób wybrać najlepszy fotelik dla Twojego dziecka.

fotelik-dla-dziecka-ten-najlepszy-czyli-jaki

Fotelik dopasowany do wieku, wzrostu i wagi dziecka

Każdy fotelik samochodowy w swej instrukcji obsługi określa szczegóły dotyczące specyfikacji przeznaczenia fotelika względem wagi i wzrostu dziecka. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, na które należy zwrócić uwagę.

Tyłem do jazdy: dla noworodków i niemowląt. O tym, kiedy należy dziecko przesiąść na większy fotelik dowiesz się, gdy jego główka będzie wystawać ponad zagłówek fotelika o jakieś 2,5 cm. Stara regulacja, która mówiła, że dziecko gotowe jest do siedzenia przodem do kierunku jazdy, gdy przekroczy wagę 9 kg naszym zdaniem jest niezgodna z najnowszymi badaniami oraz testami. Nowa regulacja I-Size dotycząca fotelików samochodowych to zmieniła.
Należy jednak nadmienić, że lekarze, biomechanicy zderzeń, konsumenci i organizacje opieki zdrowotnej jak Stiftung Warentest, największy niemiecki klub motoryzacyjny ADAC lub DVR zalecają znaczne wydłużenie czasu instalowania fotelików tyłem powyżej Grupy 0+.

Przodem do jazdy: Zgodnie z nowymi zalecaniami I-Size, dziecko musi osiągnąć min. wiek ok 2 lat albo odpowiednią wysokość, która pozwoli na wygodne korzystanie z fotelika. Dziecko wyrasta z fotelika przodem do kierunku jazdy, gdy środek głowy jest powyżej górnej powierzchni siedziska, lub gdy poziom ramion znajduje się powyżej górnego zapięcia fotelika.

Kategorie fotelików samochodowych według wagi:

Grupa 0+ (0-13 kg) – dla najmłodszych dzieci w wieku do 12 miesięcy
Grupa 1 - (0-18 kg) – foteliki przodem i tyłem do kierunku jazdy, również modele w pełni obrotowe 360° dla dzieci do lat 4
Grupa 1 (9-18 kg) – foteliki przodem i tyłem, montowane na pasach, w isofix lub na bazie ISOFIX . Dzieci 1-4 lata
Grupa 1/2/3 (9-36 kg) – foteliki rosnące wraz z dzieckiem,  nawet do 11 lat użytkowania (od 12 miesięcy do 12 roku życia)
Grupa 3 (15-36 kg) – największe przedział, foteliki dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat

Pomocne w wyborze testy zderzeniowe i oceny bezpieczeństwa, wyglądu fotelików

Foteliki samochodowe są poddawane nieustannym próbom, nie tylko przez rodziców i ich dzieci, ale także niezależne instytucje jakości produktów w różnych krajach na świecie. Należą do nich między innymi niemiecki ADAC, ÖAMTC, Stiftung Warentest, szwedzki Test Plus oraz wiele innych niezależnych organizacji. Podczas testów min. ADAC oceniane jest: bezpieczeństwo, obsługa, łatwość czyszczenia oraz komfort. Oceny przyznawane są w skali od 1-5 (niemiecka skala, czyli im mniej punktów, tym lepiej). W Polsce dla lepszego zrozumienia ocen ADAC przyznawane są gwiazdki (im więcej gwiazdek, tym lepiej). Warto analizować takie testy. Niejednokrotnie może się okazać, że fotelik gorzej oceniany jest droższy od tego, który lepiej wypada w testach ADAC.

Jako sklep partnerski marki Cybex jesteśmy dumni, że foteliki dla dzieci takie jak ATON 4, Cloud Q, Juno 2-Fix, czy wreszcie formuła 1 wśród fotelików tyłem do kierunku jazdy do 18 kilogramów – Sirona osiągają najwyższe noty i cieszą się bardzo dużym uznaniem i zaufaniem wśród klientów.

Baza montażowa ISOFIX

Przed zakupem fotelika z bazą upewnij się, czy w Twoim samochodzie jest na tyle miejsca, aby zmieścić oraz poprawnie dopasować fotelik wraz z bazą montażową, szczególnie zwróć uwagę na schowki w podłodze samochodu, klasę uchwytów isofix (klasa powinna być zgodna z klasą w foteliku), długość stopy, odległość bazy od oparcia siedzenia, tak aby dobrze przylegała. Być może trzeba będzie zdecydować się na inny fotelik z bazą montażową lub zrezygnować z systemu ISOFIX i zastosować zwykły montaż pasami bezpieczeństwa samochodu. W niektórych sytuacjach montaż pasem okazuje się lepszym rozwiązaniem.

Zanim udasz się do sklepu po zakup fotelika,  upewnij się, czy auto posiada szynę ISOFIX. Nie wszystkie samochody produkowane po 2006 roku mają możliwość instalacji fotelika na ISOFIX-ie.

Jak baza ISOFIX wpływa na bezpieczeństwo dziecka w samochodzie? Po pierwsze baza znacznie ułatwia poprawny montaż fotelika. Z bazą montażową masz pewność, że fotelik został poprawnie zainstalowany. Fotelik zamontowany na bazie jest znacznie stabilniejszy oraz zdecydowanie bardziej bezpieczny. Wiele fotelików na bazie jest w pełni obrotowych, co znacznie ułatwia wsadzanie i wysadzanie dziecka z samochodu. Wreszcie foteliki na bazie można ustawić zarówno przodem (opcjonalnie), jak i tyłem do kierunku jazdy. Dzięki tym ułatwieniom jesteś wstanie przewozić swoje dziecko znacznie dłużej tyłem (co jest zalecane ze względu na poprawę bezpieczeństwa) niż w przypadku zwykłych fotelików samochodowych.

Łatwość montażu

Przed dokonaniem wyboru przetestuj fotelik samochodowy pod względem jego montażu. Upewnij się, czy fotelik łatwo i szybko się instaluje. Jest to ważne, ponieważ często rodzice się śpieszą, a wtedy o pomyłkę nie trudno.

Instalacja fotelika na bazie ISOFIX

Trzeba mieć świadomość, że fotelik w ogóle nie zabezpiecza dziecka, gdy jest źle zainstalowany. Dlatego podczas testowania poproś sprzedawcę, by dał Tobie spróbować, jak montuje się fotelik. Sprawdź, czy producent na foteliku prezentuje instrukcję obsługi wraz z infografiką, jak i klarownym tekstem wyjaśniającym specyfikę montażu fotelika. Mamy wtedy pewność iż zawsze i w łatwy sposób sprawdzisz poprawność zapięcia, szczególnie gdy fotelik nie był montowany od dłuższego czasu.

Regulacja pasów

Pasy muszą ściśle przylegać do ciała dziecka. Ściśle oznacza, że nie mogą go też uwierać. Optymalnym luzem między ciałem naszej pociechy, a pasami jest grubość palca wskazującego. Innym sprawdzonym sposobem na sprawdzenie luzu na pasie, jest próba "uszczypnięcia" zapiętego pasa, jeżeli nie jest to możliwe to znaczy że pas jest prawidłowo napięty. Podczas testowania fotelika upewnij się również, czy regulacja pasów dziecka pracuje płynnie i jest łatwa w obsłudze oraz czy materiał ochraniacza pasów jest miękki i chroni przed obtarciem. Najlepiej gdy nakładki na pasy posiadają od spodu specjalne usztywnienia na odcinku przylegającym do ramion i klatki piersiowej.

Materiał vs czyszczenie

Poszycie wykonane z gładkiej (poliestrowej) tkaniny będzie łatwiej utrzymać w czystości niż bawełnę. Z kolei poszycia poliestrowe słabo sprawdzają się latem ponieważ nie pochłaniają wilgoci, szczególnie uciążliwie odczuwają to dzieci gdy tkanina ma bezpośredni kontakt z ciałem. Oczywiście najważniejszym kryterium przy wyborze fotelika jest poziom bezpieczeństwa jaki daję dziecku, jednak sporym dyskomfortem może okazać się dla Ciebie i dziecka podróżowanie w foteliku którego nie da się łatwo wyczyścić lub nie jest przyjazny dla skóry dziecka.

Podsumowanie

Jak widać wybór odpowiedniego fotelika nie jest rzeczą łatwą. W poradniku zwróciliśmy uwagę na najistotniejsze rzeczy.

Według nas najlepszy fotelik to taki, który:

  • ma co najmniej 4 gwiazdki w ADAC (2 punkty przy oryginalnej skali)
  • ma możliwość jak najdłużej przewożenia dziecka tyłem do kierunku jazdy
  • jest prosty i intuicyjny w montażu i obsłudze
  • widać że fotelik pasuje do dziecka pod względem jego warunków fizycznych
  • jest zbudowany z nie szkodliwych i łatwych w utrzymaniu czystości materiałów
  • system L.S.P* lub podobny poprawiający bezpieczeństwo boczne.

*Ważne. Cybex dodatkowo wyposaża swoje foteliki dla najmłodszych w specjalne teleskopy z boku fotelika – czytaj więcej tutaj >>> które redukują siły powstałe przy zderzeniu bocznym, poprawiając tym samym bezpieczeństwo dziecka.

Po raz kolejny miło nam przyznać, że foteliki Cybex bardzo wysoko są pozycjonowane w naszym prywatnym rankingu pod względem wymienionych w artykule kryteriów. Mamy ogromną nadzieję, że w jakiś sposób pomogliśmy Państwu rozjaśnić nieco sytuację na rynku fotelików samochodowych. W razie pytań zapraszamy do kontaktu z naszymi sprzedawcami. Dane telefoniczne i mailowe do nas znajdują się na każdej stronie naszego serwisu oraz w zakładce "Kontakt".

Nie wiesz jaki fotelik wybrać? Skontaktuj się z nami!
Telefon: +48 500 193 552
Telefon: +48 32 278 08 97
E-mail sklep: [email protected]

Comments are closed.